Úprava formátu oddělovače poznámek pod čarou (styl čáry, velikost, odsazení, ...) | Formatovani-dokumentu.cz

Úprava formátu oddělovače poznámek pod čarou (styl čáry, velikost, odsazení, ...)

Vložení poznámek pod čarou do Wordu je jednoduché do té doby, než se formátování pokazí. Ostatně pro vložení můžete použít samostatný návod na vložení poznámek pod čarou. Kolikrát se ale stane, že je formátování samotného oddělovače poznámek poškozeno (špatně nastaveno).

Tip: Úprava formátu oddělovače poznámek pod čarou je součástí služby formátování bakalářských a diplomových prací. Nechte si svou práci naformátovat a ušetřete si kupu starostí.

Vložení poznámky pod čarou

Níže na obrázku je vidět zrychlený postup vložení poznámky pod čarou: Karta reference > Vložit poznámku pod čarou > Vložení vlastního textu poznámky.

Poznámky pod čarou - vložení poznámek

Problémové nastavení oddělovače

Problém nastává v situaci, kdy se mezi poznámkami pod čarou a samotným oddělovačem poznámek dostanou nějaké mezery nebo nevhodné znaky. Intuitivně by bylo vhodné na oddělovač kliknout a nějak ho upravit. V normálním zobrazení se však jednoduše kliknout na oddělovač nedá.

Poznámky pod čarou - špatné nastavení

Zobrazení konceptu

Zobrazte si proto Koncept pomocí tlačítka na spodní hraně Wordu.

Poznámky pod čarou - koncept

Zobrazení poznámek pod čarou v konceptu

Zobrazí se trochu jiný pohled na text, kde však na kartě Reference klikněte na tlačítko Zobrazit poznámky.

Poznámky pod čarou - zobrazení poznámek pod čarou

Úprava oddělovače

Ve spodní části okna Wordu se zobrazí lišta s možností výběru. Vyberte možnost Oddělovač poznámek pod čarou.

Poznámky pod čarou - zobrazení oddělovače

Samotná úprava oddělovače

Prostor, kam v normálním zobrazení nebylo možné kliknout, je nyní dostupný. Stačí tedy pomocí klávesy Delete odstranit nadbytečné prázdné odstavce. Pokud se divíte, že nevidíte znaky konců odstavců, nejspíše nemáte zobrazeny netisknutelné znaky. I na zobrazení netisknutelných znaků jsme však připravili jednoduchý návod.

Poznámky pod čarou - špatný oddělovač

Přepnutí do normálního zobrazení

A jsme hotovi. Stačí se pomocí tlačítka přepnout zpátky do původního zobrazení Rozložení při tisku (asi nejpoužívanější zobrzení). 

Poznámky pod čarou - upravený oddělovač

Velikost oddělovače

Také se může stát, že používáte jiný oddělovač "oddělovač pokračování poznámky pod čarou". Ten je typicky delší. Jeho zobrazení najdete ve stejném comboboxu (výběru). Můžete ho tedy zobrazit a případně upravit / odstranit / nahradit. Dosáhnete tak konzistentního nastavení poznámek pod čarou v celé práci.

Poznámka autora návodu

Musím se přiznat, že nastavení oddělovače není časté. Ale právě to, že jsem nemohl nejdříve nastavení najít tak rychle, jak bych si představoval, mne donutilo napsat rovnou návod, abych ho mohl později použít. Samozřejmě od té doby mám přesné kroky v hlavě, takže mi je návod k ničemu. Ale tak snad ušetří starosti někomu jinému :-)

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 628 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

12

Díky. díky.
Konečně se mi po 14 dnech podařilo odstranit první řádek - nezvanou mezeru pod čarou. Moc Vám děkuji za tyto cenné rady. Ivana

Obrázek uživatele Standa

Rádo se stalo :) Budeme rádi za sdílení https://formatovani-dokumentu.cz např. na školním fóru nebo Facebooku, díky ;)

Díky, díky, díky. :-) Konečně někdo, kdo rozebral tento pro mě dosud neřešený problém způsobem, aby to normální smrtelník pochopil. Díky, díky, díky. Už jsem myslel, že laptop s rigorózní prací hodím z okna. Zachránili jste mě. :-)

Obrázek uživatele Tom

Rádo se stalo :-) Budeme rádi za  sdílení odkazu https://formatovani-dokumentu.cz např. na Facebooku. A ať Vám ta rigorózní práce dobře dopadne ;-)

Dobrý den, po vložení poznámek pod čarou se mi mezi text a poznámky pod čarou vložila celá prázdná stránka. Můžete mi poradit, jak upravit, aby text navazoval? Děkuji. Ivana

Obrázek uživatele Tom

Doporučuji zobrazit netisknutelné znaky. Tím by se mohla odhalit příčina prázdné stránky. Je taky možné, že to bude nastavené ve stylu. Běžně se tak neděje, takže je to trochu divné a špatně se to odhaduje. Případně můžete práci zaslat emailem. 

Díky na stotisíckrát! Tyhle "maličkosti" dokážou být nesmírně frustrující (zvláště když jste přesvědčeni, že jste je nezpůsobil vy).

Obrázek uživatele Tom

Vypadá to, že návody skoro "zachraňují životy" :-) Těší mne, že vám pomohl. 

Dobrý den, nikde se nemohu dopátrat, zda se mezi vygenerovaným horním indexem poznámky pod čarou a interpunkčním znaménkem či slovem dělá mezera, nebo ne? Můžete mi prosím poradit, jak to tedy vlastně je? Děkuji Vám. LP.

Obrázek uživatele Tom

Je běžnou praxí mezeru nedělat. Horní index je dostateně vizuálně oddělený od předchozího písmene (nebo interpunkčního znaménka), že není potřeba dále zvýrazňovat. Bude to takto jako vysvětlení stačit?

Velka velka vdaka vdaka.
:-)
Velmi ste mi pomohli.

Obrázek uživatele Tom

Rádo se stalo :-)