Jak na poznámky pod čarou ve Wordu | Formatovani-dokumentu.cz

Jak na poznámky pod čarou ve Wordu

Vytvoření poznámek pod čarou v bakalářské nebo diplomové práci je triviální záležitostí. Existuje však značné množství lidí, kteří se snaží poznámky vytvořit manuálně. Správně vytvořená poznámka pod čarou za nás automaticky pracuje v následujících věcech:

  • Automaticky získává číslo, které je v celém dokumentu unikátní;
  • Při vložení nové poznámky pod čarou mezi stávající se původní přečíslují;
  • Poznámky jsou svázány s konkrétním textem, takže se posunují společně s textem, když se konkrétní text posune na další stranu dokumentu;
  • Poznámky jsou naformátované ve spodní části každého listu dokumentu. 

Tip: Nastavení jednotného stylu formátování poznámek pod čarou je součástí služby formátování prací. Ušetřete si nervy s formátováním BP/DP tím, že si necháte svou práci naformátovat.

 

Jak tedy na vytvoření poznámky pod čarou?

Stačí vybrat záložku Reference, označit text v dokumentu, na který se bude poznámka vztahovat. A pomocí tlačítka (viz obrázek) vložit poznámku pod čarou. Kurzor se automaticky přepne do poznámky, takže stačí dopsat konkrétní poznámku.

 

Nechte si svou práci naformátovat

Vaši bakalářskou / diplomovou práci naformátujeme za Vás dle zadaných požadavků. Ušetřete si čas i nervy. Jedná se o službu vhodnou pro studenty.

Nahrát práci k formátování

Formátování bakalářské / diplomové práce

Kontrola formátování ZDARMA

Jazyková korektura práce

 

V dokumentu se vytvoří hned za označeným textem číslo, které koresponduje s označením poznámky. Zároveň je zarovnáno jako horní index pro jasné rozlišení oproti běžným číslům v textu.

Jednoduchá kontrola funkčních poznámek může být např. taková, že stačí najet myší nad příslušný index poznámky, a zobrazí se v kontextové nabídce text poznámky pod čarou. Zároveň tato funkce pomáhá rychlému dohledání informací v textu. 

 

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 2650 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

121

Dobrý den, v práci používám citování formou poznámek pod čarou, nicméně mi vedoucí práce připomínkovala velikost mezer mezi jednotlivými poznámkami. Používám jednoduché řádkování, velikost písma o 3body menší, než je text v práci, což je 9. A přesto se jí zdají mezeri mezi jednolivými poznámkami velké.... je, prosím, nějaké řešení, jak je zmenšit kromě jednoduchého řádkování? Předem děkuju :-)

Ehm - mezery :-D

Obrázek uživatele Tom

Zkontroloval bych, jaké je nastavení mezer před a za odstavcem. Občas se stane, že jsou i poznámky pod čarou ovlivněny nastavením z hlavního textu a za odstavcem je např. 6 bodů navíc. (pravé tlačítko myši > odstavec > mezera před a za)

Jj, je to ono, moc děkuju!! :-)

Obrázek uživatele Tom

;-) Budeme rádi za sdílení odkazu na naše stránky.

Dobrý den,
mám stejný problém jako slečna přede mnou - poznámky pod čarou jsou od sebe příliš vzdálené. Postupovala jsem proto podle Vaší rady - zkontrolovala jsem odsazení odstavce, avšak v tom zakopaný pes není, mám tam všude velikost "nula". Máte nějaké další návrhy, jak mezeru mezi jednotlivými poznámkami zmenšit? Děkuji!

Obrázek uživatele Tom

Nejdříve je potřeba přepnout se do režimu Koncept (Word 2010 má ikonu napravo dole v rohu). Pak na kartě Reference zmáčknout Zobrazit poznámky. Pak se dají označit všechny poznámky pod čarou a nastavit jim řádkování 1.0 a mezery mezi odstavci 0. Kdyby vám to přesto nešlo, můžete práci zaslat na info@formatovani-dokumentu.cz, abych se na to podíval. Určitě to dáme nějak dohromady :-)

Ja mam nasledujici problem: kdyz chci udelat poznamku pod carou, tak pred tou carou mi to haze jeste trikrat nazev dokumentu!! tan nazev je taky napojeny na zapati. ja jsem to ale nedelal, dostala jsem template dokumentu ze zahranici. ted vubec nevim, kde se da tohle pripojeni v dokumentu zrusit. na ten text pred carou se totiz neda kliknout a normalne ho smazat. Predem dekuji za radu.

Obrázek uživatele Tom

Je potřeba otevřít si zobrazení Osnova (napravo dole v rohu Wordu se přepínají zobrazení). Pak na kartě Reference kliknout na tlačítko Zobrazit poznámky. A v dolní části Wordu se zobrazí editace oddělovače poznámek pod čarou. Tam je pak možné příčinu opravit. Samozřejmě můžete zaslat práci v příloze emailu, abych se na to podíval, kdyby vám to nešlo.

Dobrý den
Potřebuji ve W10 vložit do textu více odkazů na jednu poznámku pod čarou. Nevíte jak? Vkládat několikrát tu samou poznmámku pod sebou by byl dost úlet, ne?

Obrázek uživatele Tom

Ano, je to tak, měla by být vložena duplicitně. Důvodů je více - např. když bude text na více stranách, jedna poznámka pod čarou by pak ale na některé ze stran chyběla. Čtenáři by se pak špatně hledala. 

Pokud jde více totožných poznámek hned za sebou, je možné použít označení "Tamtéž, str. xx". Tím se výpis zkrátí. Není však ale problém uvést duplicitní poznámku pod čarou znovu. 

Dobrý den,

mám stejný problém s hromadným zadáváním poznámek pod čarou.
Vaše odpověď je logická, ale pokud potřebuji na jedné straně použít 5 stejných poznámek pod čarou tak to vypadá opravdu nelogicky. Ptám se tedy, zda technicky jde odkázat se na jednu poznámku pod čarou v textu vícekrát (tedy alespoň když jsou na jedné straně).

Děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Tom

Word takovou věc neumí tak dokonale, aby se v případě přeskočení jedné z pěti poznámek pod čarou vytvořila samostatná poznámka pod čarou na další straně. Takže takovou variantu doporučit nemohu. Z formálního hlediska není nic špatného na tom, že je poznámek stejných více. Pokud jsou naprosto totožné, doporučuji spíš upravit text, aby byl citován pouze jednou (jeden větší blok).

DObrý den, je možné nějak vkládat poznámky pod čarou na stranu stránky?

Obrázek uživatele Tom

Asi mi to takhkle večer moc nemyslí, ale co to znamená "na stranu stránky"? :-)

Dobrý den,

děkuji za tento článek. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, jestli v případě tohoto způsobu citování mám nějak rozlišovat poznámky pod čarou, které jsou opravdu poznámky a ne citace zdroje.
S tím se váže další otázka - někdy je třeba i tyto poznámky pod čarou odcitovat. Jak postupujete v takovém případě?

Děkuji, Tereza

Obrázek uživatele Tom

Ne, poznámky pod čarou by se neměly dělit. Je běžné, že se jedná o poznámku nebo citaci zdroje. A i poznámku pod čarou je možné řádně citovat uvedením zdroje přímo v dané poznámce, takže tím je vyřešena i Vaše druhá otázka. 

Zcela jiným řešením je to, že se použijí číselné odkazy na seznam literatury a v poznámkách máte pouze ty zmíněné poznámky. V textu pak uvádíte čísla v hranatých závorkách - odkazy na číslovaný seznam literatury.

Dobrý den, je možné zajistit, aby se všechny poznámky pod čarou zobrazily až na konci celého dokumentu a ne na každé straně zvlášť? Děkuji.

Obrázek uživatele Tom

Ano, je to možné. Stačí, když místo poznámek pod čarou použijete vysvětlivky. Na kartě Reference (např. Word 2010) klikněte na tlačítko "Vložit vysvětlivku" a postupujte stejně, jako u poznámek pod čarou.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je ve Wordu možné nějak nastavit, aby byla poznámka pod čarou kompletně na jedné stránce, resp. na stejné stránce jako text, který na ni odkazuje. V textu se mi několikrát stalo, že část poznámky pod čarou je až na další stránce. Předem děkuji za odpověď. Markéta

Obrázek uživatele Tom

Prvně je potřeba říci, že na rozdělení poznámky pod čarou na dvě stránky není nic špatného. Jedná se o běžný postup, když je poznámka moc dlouhá. Nastavit se to obecně nedá. Řešením je pouze přidat nebo odebrat text (ať už hlavní text na stránce nebo text poznámky pod čarou).

Samozřejmě, že to lze. Vyberte text celé poznámky (do bloku, on se vybere jakoby na obou stránkách). Pak klikněte pravým na "Odstavec...". Vyberte záložku Tok textu a zaškrtněte políčka "Svázat řádky" a "Svázat s následujícím". Voila.

Obrázek uživatele Tom

:-) Je to pravda. Musím říci, že jsem nejdříve měl v hlavě postup pouze někde v nastavení poznámek. Ale tak ještě bych to tedy doplnil - rovnou je lepší ve stylech najít styl "Text poznámky pod čarou" a v jeho nastavení odstavce zaškrtnout "Svázat řádky". Tím se to vyřeší. Svázat s následujícím nemá smysl. Ale díky za nasměrování ;-)

Dobrý den, prosím o radu. Nevíte, zda je možné změnit číslování poznámek pod čarou? Potřebovala bych, aby první poznámka v dokumentu začínala např. 25 a číslovala se dále, avšak když se pokouším indexové číslo přepsat manuálně, příslušná poznámka logicky zmizí. Děkuji, Haidy

Obrázek uživatele Tom

Takové nastavení opravdu existuje - stačí pravým tlačítkem myši kliknout na číslo v poznámce pod čarou (ne v textu, ale pod čarou). Zvolit pak "Možnosti poznámek ..." a v dialogovém okně je možnost nastavit "Začít od", kde napíšete požadované číslo 25. Bude to takto ok?

Mám takový problém. Pracuji s programem EndNote. Cituji vždy za textem ve formě (autor+rok). V poznámce pod čarou však EndNote z nějakého důvodu napsal celou citaci tak, jako je na konci v literatuře. Nevíte čím to může být? Zda je to tím, že je citace v poznámce pod čarou. A jak to opravit? Děkuji

Už jsem to vyřešila, děkuji

Obrázek uživatele Tom

Je tedy možné poprosit o informaci, jaké je řešení? :-)

Dobrý den, zpracovávám text o 300 stranách, který mi byl předán jako slepený zřejmě ze 100 dokumentů. Text vypadá vcelku kompaktně, ale problém je s poznámkami pod čarou a už po mnoha hodinách netuším, jak to vyřešit. Každý ten přilepený dokument o pár stránkách (jsou to přepsané dopisy jedné historické osobnosti) má svoje poznámky pod čarou. Takže se stále opakovaly poznámky 1-5, 1-10, atd. Někdy!!! se ale poznámky na sebe nějak záhadně navázaly, takže tam byla i místa, kde třeba 20 stránek (5 jednotlivých dopisů) se poznámkami propojilo, takže byla čísla třeba 1-46... Takže jsem chtěla, aby celý dokument o 300 stranách měl číslování poznámek od 1 do 1234. A teď ten problém... Že se při slepování textů do jednoho dokumentu ty poznámky automaticky nepřečíslovaly, to už neovlivním, to dělal autor. Ale když jsem je začala přečíslovávat, jediný možná způsob bylo třeba před poznámku např. 27 dát Vložit poznámku, vložila se nová prázdná poznámka 321 a dole pod čarou jsem poznámku 27 překopírovala do 321. Opruz, ale fungovalo to. Ovšem do poloviny toho šíleného 300 str. dokumentu. Najednou přestaly tímto způsobem poznámky navazovat. Byla tam třeba poznámka 400, pak 402, pak 404, 405, 406.... ale za žádnou cenu nebylo možné vložit poznámku s číslem 401, 403....nenavazovaly na sebe. U toho prvního čísla 400 se to po najetí kurzorem tvářilo, jako by tam byla nějaká skrytá poznámky, ale i když jsem vymazala slovo nebo celý odstavec, pak se stejně poznámky dál tvářily, že navazovat nechtějí ani ty nově vložené. Řešení bylo, že jsem vyndala třeba celý jeden dopis o 3 stranách, vložila jako neformátovaný do jiného dokumentu, tím pádem mi poznámky zmizely, text jsem vložila zpět do toho dokumentu a poznámky ručně navkládala - pak už navazovaly. Ale!!! Čeká mě ještě 150 stránek toho dokumentu a tímto způsobem bych to neudělala ani do příštích Vánoc. Věděl byste, co s tím? Je to strašně komplikovaný dotaz, že? Já jsem ale zoufalá a s tímhle jsem se ještě nesetkala a to jsem myslím celkem zběhlý wordař. Moc prosím o radu. Klidně bych Vám zaslala text na ukázku, kdyby Vám to připadalo třeba jako zajímavý ořech. :-)

Obrázek uživatele Tom

Často v takových případech nezbývá nic jiného, než to odpracovat. Ale co může pomoci je: zobrazte si netisknutelné znaky. Uvidíte "prázdné" poznámky pod čarou, které jsou příčinou toho, že čísla nenavazují (401-403). Ty se pak dají smazat - musí se smazat v textu, nikoli v poznámce pod čarou. 

Pomocí tohoto návodu můžete zobrazit všechny poznámky pod čarou v jednom okně. Což pomáhá s jejich hromadnou prací. 

Další věc, která může pomoci je, že označíte celý text práce a zmáčknete F9. Tím se aktualizují všechna dynamická pole. Mohlo by to pomoci s tím navazujícím číslováním. Záleží totiž na tom, co je toho příčinou. 

Kdyby se nic z toho nedařilo, tak bude asi lepší soubor zaslat, abych mohl zkusit najít pravou příčinu.

Dobrý den,

měla jsem úplně stejný problém a právě se mi to podařilo vyřešit, třeba to pomůže i někomu dalšímu. Uravuji cca 300 stran textu, kde řadu poznámek pod čarou zcela ruším a text samotný různě přesouvám (včetně jeho poznámek), přesunutým poznámkám však zůstávaly původní čísla. Úpravy jsem dělala v režimu "sledování změn" a žádným z navrhovaných způsobů se mi nepodařilo poznámky přečíslovat, avšak stačilo "přijmout změny" a poznámky okamžitě navazují!

Obrázek uživatele Tom

Se slečnou z předchozího dotazu jsme se nakonec spojili a dívali se společně na příčinu těch divných čísel. Sice to nebylo sledováním změn, ale i tak díky za podnětnou připomínku, která může někomu pomoci :-)

Děkuji oběma. Každopádně sledování změn u dokumentu se 600 poznámkami ten Word neskutečně zpomalovalo a "něco" s tím sledováním změn tam bude - ten dokument si něco pamatuje a nechce se toho zbavit. Ještě že už jsem to vyřešila - tím přeukládáním podezřelých odstavců s neviditelnými poznámkami přes "uložit jinak - neformátovaný text". Pak se sice musí ručně opět ona poznámka vložit, ale ty přeskočené se tím vyřešily a po několika odstavcích, v horším případě stranách to přestalo zlobit a srovnalo se to.

Hekzý den, píšu bakalářskou práci a s poznámkami pod čarou dosud nebyl problém. Před chvílí jsem psala text a ve chvíli, kdy měl přeskočit na další stránku, přeskočil až na třetí stránku př. z 18 ne na 19, ale na stránku 21. Na prázdných stránkách je jako by poznámka pod čarou, ale na začátku stránky, a proto na ně nejde psát. Vůbec nevím jak to dát pryč. Nějaký nápad?

Obrázek uživatele Tom

Musím říci, že jde opravdu o divnou anomálii. Asi by bylo vhodné se na to podívat přímo ve Wordu. Když práci zašlete na info@formatovani-dokumentu.cz, tak na to mrknu. Jinak bych doporučoval psát dále text - třeba se ještě ten předchozí rozšíří, takže se ve výsledku dostane poznámka pod čarou úplně někam jinam. Můj tip je, že bude pokažená "oddělující čára navazujících poznámek pod čarou". Dá se upravit přes koncept > reference > zobrazit poznámky pod čarou > oddělovač poznámek pod čarou (navazující).

Práci jsem odeslala, jelikož jsem na to nějak nepřišla. Práce je psaná do word šablony vytvořené školou, aby se studenti vyhnuli chybám ve formátování. Možná to bude souviset.

Obrázek uživatele Tom

Tak příčina byla v množství nadbytečných (prázdných) odstavců v poznámkách pod čarou - doporučuji zobrazit netisknutelné znaky. Opravená práce již však byla zaslána zpátky na email.

Dobrý den, mám dotaz ohledně poznámky pod čarou. Pokud se citace objevuje na 1 straně vícekrát musí se vždy označit další poznámkou pod čarou nebo to lze nějak označit pod stejné číslo. Protože jinak se mi pod čarou ukazuje 1 Machová,... 2 Zaoralová,... 3 Machová,...
A dalším problém mám s tím, že je potřeba odkazové číslo v textu mít v kulatých závorkách.
Děkuji mnohokrát

Obrázek uživatele Tom

Doporučuji rozlišovat, zda se má jednat o odkazy na poznámky pod čarou (většinou tedy pouze číslo s horním indexem bez závorek) nebo odkaz na seznam literatury (typicky číslo ve velikosti textu v závorkách). A jinak ano, i kdyby se jednalo o duplicitní poznámku pod čarou, uvádí se vícekrát. Někdy se u textu duplicitní poznámky pod čarou uvádí jen "Tamtéž, str. xxx".

Dobrý den,
já bych se chtěla zeptat zda se u poznámek pod čarou využívá zarovnání do bloku nebo vlevo? :)

Obrázek uživatele Tom

Většinou to metodické pokyny neříkají takto detailně, ale jsou školy, kde to jasně řečeno je. Pak se zarovnání řídí instrukcemi. Jinak mohu doporučit zarovnat doleva, protože text často obsahuje URL adresy a při zarovnání do bloku vznikají velké mezery v textu. Ne, že by se i to nedalo vyřešit, ale je s tím zbytečně víc práce.

Dobrý den, píši absolventkou práci a potřebovala bych pomoci s poznámkami pod čarou, resp. jak ji udělat u obrázků? V celé práci používám pro citace poznámky pod čarou a potřebovala bych udělat takto i citaci u titulku obrázků. Bohužel když kliknu na titulek obrázku a chci vložit poznámku pod čarou, kolonka je šedá a poznámka se tak nedá vložit. Prosím nevíte někdo jak na to? Děkuji

Obrázek uživatele Tom

Problém bude asi  v tom, že máte titulek obrázku ve speciálním poli. Doporučuji označit text titulku obrázku, vyjmout ho (CTRL+X) a vložit pod obrázek. Nejlépe smazat bílé pole, kde byl původně titulek. Pak již půjde za titulek vložit poznámku pod čarou. 

Dobrý den,

byla bych moc vděčná za radu ohledně poznámek pod čarou - mám problém, že poznámky pod čarou nejsou souběžně s psaným textem. Poznámková čára je asi cca o 1cm více vlevo než text psaný nad ní a čára tedy vyčuhuje. :( Vím jak posunout text pod čarou, ale nejde mi posunout s čárou samotnou.
Moc děkuji.

Obrázek uživatele Tom

Celá záhada je schovaná v nastavení oddělovače (čára poznámek pod čarou). Nastavení lze změnit podle návodu https://formatovani-dokumentu.cz/navod/uprava-formatu-oddelovace-pozname...

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je z formálního hlediska akceptovatelné odkazovat poznámku pod čarou na již dřívější poznámku pod čarou. Myslím tím, jestli je možné cizí výraz v poznámce pod čarou označit stejně jako v obyčejném textu a vytvořit pro něj samostatnou poznámku pod čarou. Pokud to možné je, jak tuto druhou poznámku pod čarou vytvořit? Předem děkuji.

Obrázek uživatele Tom

Počítám, že nepůjde taková poznámka ani vytvořit (pokud jsem správně pochopil popis problému). Často je běžné, že se poznámky kopírují. Případně se používá "Tamtéž", když jsou poznámky hned za sebou. Pokud se jedná o vysvětlení zkratky v první poznámce, tak je již v pořádku v dalších poznámkách používat tuto zkratku bez vysvětlení. Bude takto odpověď stačit?

Dobrý den,
děkuji za ubezpečení, že se v textu píší za citací nejprve uvozovky, pak horní index a teprve potom tečka za větným celkem.
Poraďte mi prosím, jak psát dva horní indexy. Mají se oddělit pouhým mezerníkem, nebo se mají oddělit čárkou? Takto: mnbmv⁵⁸ ⁵⁹ nebo s nějakou čárkou za indexem ⁵⁸? Jenže žádnou vhodnou čárku pro tento případ nedokážu v symbolech najít.
Děkuji předem za poradu.

Obrázek uživatele Tom

Dva nebo více horních indexů oddělte čárkami. Jedná se o běžnou čárku, která se používá v souvětí. I jí lze nastavit horní index. Nastavení lze nalézt v kartě Domů přímo ve Wordu.

Ještě prosím o jednu informaci ohledně citací. Když je text citace psán kurzívou, měly by se použít i uvozovky kurzívou, nebo je jedno, že jsou jiné?
Děkuji předem.

Stránky