Jak na poznámky pod čarou ve Wordu | Formatovani-dokumentu.cz

Jak na poznámky pod čarou ve Wordu

Vytvoření poznámek pod čarou v bakalářské nebo diplomové práci je triviální záležitostí. Existuje však značné množství lidí, kteří se snaží poznámky vytvořit manuálně. Správně vytvořená poznámka pod čarou za nás automaticky pracuje v následujících věcech:

  • Automaticky získává číslo, které je v celém dokumentu unikátní;
  • Při vložení nové poznámky pod čarou mezi stávající se původní přečíslují;
  • Poznámky jsou svázány s konkrétním textem, takže se posunují společně s textem, když se konkrétní text posune na další stranu dokumentu;
  • Poznámky jsou naformátované ve spodní části každého listu dokumentu. 

Tip: Nastavení jednotného stylu formátování poznámek pod čarou je součástí služby formátování prací. Ušetřete si nervy s formátováním BP/DP tím, že si necháte svou práci naformátovat.

Jak tedy na vytvoření poznámky pod čarou?

Stačí vybrat záložku Reference, označit text v dokumentu, na který se bude poznámka vztahovat. A pomocí tlačítka (viz obrázek) vložit poznámku pod čarou. Kurzor se automaticky přepne do poznámky, takže stačí dopsat konkrétní poznámku.

Poznámky pod čarou - vložení

V dokumentu se vytvoří hned za označeným textem číslo, které koresponduje s označením poznámky. Zároveň je zarovnáno jako horní index pro jasné rozlišení oproti běžným číslům v textu.

Poznámky pod čarou - umístění

Jednoduchá kontrola funkčních poznámek může být např. taková, že stačí najet myší nad příslušný index poznámky, a zobrazí se v kontextové nabídce text poznámky pod čarou. Zároveň tato funkce pomáhá rychlému dohledání informací v textu. 

poznámky pod čarou - kontextová nabídka

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 628 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

21

Dobrý den, v práci používám citování formou poznámek pod čarou, nicméně mi vedoucí práce připomínkovala velikost mezer mezi jednotlivými poznámkami. Používám jednoduché řádkování, velikost písma o 3body menší, než je text v práci, což je 9. A přesto se jí zdají mezeri mezi jednolivými poznámkami velké.... je, prosím, nějaké řešení, jak je zmenšit kromě jednoduchého řádkování? Předem děkuju :-)

Ehm - mezery :-D

Obrázek uživatele Tom

Zkontroloval bych, jaké je nastavení mezer před a za odstavcem. Občas se stane, že jsou i poznámky pod čarou ovlivněny nastavením z hlavního textu a za odstavcem je např. 6 bodů navíc. (pravé tlačítko myši > odstavec > mezera před a za)

Jj, je to ono, moc děkuju!! :-)

Obrázek uživatele Tom

;-) Budeme rádi za sdílení odkazu na naše stránky.

Dobrý den,
mám stejný problém jako slečna přede mnou - poznámky pod čarou jsou od sebe příliš vzdálené. Postupovala jsem proto podle Vaší rady - zkontrolovala jsem odsazení odstavce, avšak v tom zakopaný pes není, mám tam všude velikost "nula". Máte nějaké další návrhy, jak mezeru mezi jednotlivými poznámkami zmenšit? Děkuji!

Obrázek uživatele Tom

Nejdříve je potřeba přepnout se do režimu Koncept (Word 2010 má ikonu napravo dole v rohu). Pak na kartě Reference zmáčknout Zobrazit poznámky. Pak se dají označit všechny poznámky pod čarou a nastavit jim řádkování 1.0 a mezery mezi odstavci 0. Kdyby vám to přesto nešlo, můžete práci zaslat na info@formatovani-dokumentu.cz, abych se na to podíval. Určitě to dáme nějak dohromady :-)

Ja mam nasledujici problem: kdyz chci udelat poznamku pod carou, tak pred tou carou mi to haze jeste trikrat nazev dokumentu!! tan nazev je taky napojeny na zapati. ja jsem to ale nedelal, dostala jsem template dokumentu ze zahranici. ted vubec nevim, kde se da tohle pripojeni v dokumentu zrusit. na ten text pred carou se totiz neda kliknout a normalne ho smazat. Predem dekuji za radu.

Obrázek uživatele Tom

Je potřeba otevřít si zobrazení Osnova (napravo dole v rohu Wordu se přepínají zobrazení). Pak na kartě Reference kliknout na tlačítko Zobrazit poznámky. A v dolní části Wordu se zobrazí editace oddělovače poznámek pod čarou. Tam je pak možné příčinu opravit. Samozřejmě můžete zaslat práci v příloze emailu, abych se na to podíval, kdyby vám to nešlo.

Dobrý den
Potřebuji ve W10 vložit do textu více odkazů na jednu poznámku pod čarou. Nevíte jak? Vkládat několikrát tu samou poznmámku pod sebou by byl dost úlet, ne?

Obrázek uživatele Tom

Ano, je to tak, měla by být vložena duplicitně. Důvodů je více - např. když bude text na více stranách, jedna poznámka pod čarou by pak ale na některé ze stran chyběla. Čtenáři by se pak špatně hledala. 

Pokud jde více totožných poznámek hned za sebou, je možné použít označení "Tamtéž, str. xx". Tím se výpis zkrátí. Není však ale problém uvést duplicitní poznámku pod čarou znovu. 

DObrý den, je možné nějak vkládat poznámky pod čarou na stranu stránky?

Obrázek uživatele Tom

Asi mi to takhkle večer moc nemyslí, ale co to znamená "na stranu stránky"? :-)

Dobrý den,

děkuji za tento článek. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, jestli v případě tohoto způsobu citování mám nějak rozlišovat poznámky pod čarou, které jsou opravdu poznámky a ne citace zdroje.
S tím se váže další otázka - někdy je třeba i tyto poznámky pod čarou odcitovat. Jak postupujete v takovém případě?

Děkuji, Tereza

Obrázek uživatele Tom

Ne, poznámky pod čarou by se neměly dělit. Je běžné, že se jedná o poznámku nebo citaci zdroje. A i poznámku pod čarou je možné řádně citovat uvedením zdroje přímo v dané poznámce, takže tím je vyřešena i Vaše druhá otázka. 

Zcela jiným řešením je to, že se použijí číselné odkazy na seznam literatury a v poznámkách máte pouze ty zmíněné poznámky. V textu pak uvádíte čísla v hranatých závorkách - odkazy na číslovaný seznam literatury.

Dobrý den, je možné zajistit, aby se všechny poznámky pod čarou zobrazily až na konci celého dokumentu a ne na každé straně zvlášť? Děkuji.

Obrázek uživatele Tom

Ano, je to možné. Stačí, když místo poznámek pod čarou použijete vysvětlivky. Na kartě Reference (např. Word 2010) klikněte na tlačítko "Vložit vysvětlivku" a postupujte stejně, jako u poznámek pod čarou.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je ve Wordu možné nějak nastavit, aby byla poznámka pod čarou kompletně na jedné stránce, resp. na stejné stránce jako text, který na ni odkazuje. V textu se mi několikrát stalo, že část poznámky pod čarou je až na další stránce. Předem děkuji za odpověď. Markéta

Obrázek uživatele Tom

Prvně je potřeba říci, že na rozdělení poznámky pod čarou na dvě stránky není nic špatného. Jedná se o běžný postup, když je poznámka moc dlouhá. Nastavit se to obecně nedá. Řešením je pouze přidat nebo odebrat text (ať už hlavní text na stránce nebo text poznámky pod čarou).

Samozřejmě, že to lze. Vyberte text celé poznámky (do bloku, on se vybere jakoby na obou stránkách). Pak klikněte pravým na "Odstavec...". Vyberte záložku Tok textu a zaškrtněte políčka "Svázat řádky" a "Svázat s následujícím". Voila.

Obrázek uživatele Tom

:-) Je to pravda. Musím říci, že jsem nejdříve měl v hlavě postup pouze někde v nastavení poznámek. Ale tak ještě bych to tedy doplnil - rovnou je lepší ve stylech najít styl "Text poznámky pod čarou" a v jeho nastavení odstavce zaškrtnout "Svázat řádky". Tím se to vyřeší. Svázat s následujícím nemá smysl. Ale díky za nasměrování ;-)