Jak na poznámky pod čarou ve Wordu | Formatovani-dokumentu.cz

Jak na poznámky pod čarou ve Wordu

Vytvoření poznámek pod čarou v bakalářské nebo diplomové práci je triviální záležitostí. Existuje však značné množství lidí, kteří se snaží poznámky vytvořit manuálně. Správně vytvořená poznámka pod čarou za nás automaticky pracuje v následujících věcech:

  • Automaticky získává číslo, které je v celém dokumentu unikátní;
  • Při vložení nové poznámky pod čarou mezi stávající se původní přečíslují;
  • Poznámky jsou svázány s konkrétním textem, takže se posunují společně s textem, když se konkrétní text posune na další stranu dokumentu;
  • Poznámky jsou naformátované ve spodní části každého listu dokumentu. 

Tip: Nastavení jednotného stylu formátování poznámek pod čarou je součástí služby formátování prací. Ušetřete si nervy s formátováním BP/DP tím, že si necháte svou práci naformátovat.

Jak tedy na vytvoření poznámky pod čarou?

Stačí vybrat záložku Reference, označit text v dokumentu, na který se bude poznámka vztahovat. A pomocí tlačítka (viz obrázek) vložit poznámku pod čarou. Kurzor se automaticky přepne do poznámky, takže stačí dopsat konkrétní poznámku.

Poznámky pod čarou - vložení

V dokumentu se vytvoří hned za označeným textem číslo, které koresponduje s označením poznámky. Zároveň je zarovnáno jako horní index pro jasné rozlišení oproti běžným číslům v textu.

Poznámky pod čarou - umístění

Jednoduchá kontrola funkčních poznámek může být např. taková, že stačí najet myší nad příslušný index poznámky, a zobrazí se v kontextové nabídce text poznámky pod čarou. Zároveň tato funkce pomáhá rychlému dohledání informací v textu. 

poznámky pod čarou - kontextová nabídka

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 628 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

9

Dobrý den, v práci používám citování formou poznámek pod čarou, nicméně mi vedoucí práce připomínkovala velikost mezer mezi jednotlivými poznámkami. Používám jednoduché řádkování, velikost písma o 3body menší, než je text v práci, což je 9. A přesto se jí zdají mezeri mezi jednolivými poznámkami velké.... je, prosím, nějaké řešení, jak je zmenšit kromě jednoduchého řádkování? Předem děkuju :-)

Ehm - mezery :-D

Obrázek uživatele Tom

Zkontroloval bych, jaké je nastavení mezer před a za odstavcem. Občas se stane, že jsou i poznámky pod čarou ovlivněny nastavením z hlavního textu a za odstavcem je např. 6 bodů navíc. (pravé tlačítko myši > odstavec > mezera před a za)

Jj, je to ono, moc děkuju!! :-)

Obrázek uživatele Tom

;-) Budeme rádi za sdílení odkazu na naše stránky.

Dobrý den,
mám stejný problém jako slečna přede mnou - poznámky pod čarou jsou od sebe příliš vzdálené. Postupovala jsem proto podle Vaší rady - zkontrolovala jsem odsazení odstavce, avšak v tom zakopaný pes není, mám tam všude velikost "nula". Máte nějaké další návrhy, jak mezeru mezi jednotlivými poznámkami zmenšit? Děkuji!

Obrázek uživatele Tom

Nejdříve je potřeba přepnout se do režimu Koncept (Word 2010 má ikonu napravo dole v rohu). Pak na kartě Reference zmáčknout Zobrazit poznámky. Pak se dají označit všechny poznámky pod čarou a nastavit jim řádkování 1.0 a mezery mezi odstavci 0. Kdyby vám to přesto nešlo, můžete práci zaslat na info@formatovani-dokumentu.cz, abych se na to podíval. Určitě to dáme nějak dohromady :-)

Ja mam nasledujici problem: kdyz chci udelat poznamku pod carou, tak pred tou carou mi to haze jeste trikrat nazev dokumentu!! tan nazev je taky napojeny na zapati. ja jsem to ale nedelal, dostala jsem template dokumentu ze zahranici. ted vubec nevim, kde se da tohle pripojeni v dokumentu zrusit. na ten text pred carou se totiz neda kliknout a normalne ho smazat. Predem dekuji za radu.

Obrázek uživatele Tom

Je potřeba otevřít si zobrazení Osnova (napravo dole v rohu Wordu se přepínají zobrazení). Pak na kartě Reference kliknout na tlačítko Zobrazit poznámky. A v dolní části Wordu se zobrazí editace oddělovače poznámek pod čarou. Tam je pak možné příčinu opravit. Samozřejmě můžete zaslat práci v příloze emailu, abych se na to podíval, kdyby vám to nešlo.