Netisknutelné znaky ve Wordu | Formatovani-dokumentu.cz

Netisknutelné znaky ve Wordu

V kancelářském balíku Microsoft Word a samozřejmě i jiných alternativních balících (OpenOffice, LibreOffice) se "před tiskárnou ukrývají netisknutelné" znaky. Takové znaky se v dokumentu běžně vyskytují, i když o nic většina uživatelů ani nemusí vědět. Často ale mohou tropit neplechu při špatné používání. Mimo správného formátování textů je vhodné mít správně i netisknutelné znaky. V následujících odstavcích je ukázáno hlavních pár netisknutelných znaků. Většina obrázků (kromě prvního) je interaktivní, takže stačí najet myší na obrázek, aby se zobrazil dočasně jiný. Druhý obrázek většinou ukazuje, jak vypadá dokument bez zobrazení netisknutelných znaků.

Tip: Věděli jste o tom, že při formátování prací zákazníkům kontrolujeme všechny netisknutelné znaky? Když si práci necháte naformátovat, budete mít jistotu, že je vše v pořádku.

Zobrazení netisknutelných znaků

Aby bylo vůbec možné netisknutelné znaky lépe používat, je potřeba si je nejdříve zobrazit. K zobrazení slouží tlačítko na kartě Domů, které je níže na obrázku označeno. Pokud máte vaši práci / dokument prázdný, moc netisknutelných znaků se Vám nezobrazí. Jakmile ale doplníte první text, odstavce, odřádkování, určitě na některé znaky přijdete.

Netisknutelné znaky  zobrazení

Normální mezera vs. Pevná mezera

Normální mezeru standardně používá pomocí mezerníku každý. Slouží k prostému oddělení slov, která na sebe nejsou žádným způsobem vázaná. Pokud si zobrazít netisknutelné znaky, je pevná mezera zobrazena tečkou uprostřed řádku mezi slovy. Pevná mezera se používá pro spojení dvou slov, které chcete mít pohromadě. Často může být použita pevná mezera např. při použití kombinace PSČ a města (50006 Hradec Králové). Takový text by měl zůstat v dokumentu pohromadě a vložením pevném mezery namísto normální slova zůstanou spolu i na konci řádku. Pevná mezera je označována kroužkem mezi slovy ve vrchní části řádku. Oba příklady normální i pevné mezery jsou vidět na následujícím obrázku - po najetí myši nad obrázek se zobrazí verze bez zobrazení netisknutelných znaků.

Netisknutelné znaky pevná mezera

Nechte si práci naformátovat

  • zpracování dle metodických pokynů
  • expresní vyhotovení
  • zpětná vazba nalezených chyb
  • kontrola plagiátů
  • a mnohé další ...

Zjistit více o formátování

Konec oddílu

Pomocí konce oddílu se oddělují např. stránky nebo oddíly. Nejčastěji uživatelé Wordu vloží množství Enterů, které ve výsledku rozhází celé formátování práce. Pokud však vložíte z karty Rozložení stránky -> Konce stránek -> Konec oddílu, už se Vám taková nepříjemnost nestane. Při zobrazení netisknutelných znaků se objeví nápis "Konec oddílu (další stránka)" ohraničený dvěma linkami po levé i pravé straně. Vyzkoušejte si myší najet na následující obrázek, abyste zjistili, jak konec oddílu do dokumentu vložit.

Netisknutelné znaky konec oddílu

Tabulátor

Použití tabulátorů může být různorodé - můžete s nimi odsadit např. první řádek odstavce (ne, že by neexistovalo i jiné řešení, jak první řádek odsadit). Nebo můžete zarovnat všechny položky do jedné úrovně. Tabulátor prostě posune text na požadovanou pozici podle horizontálního pravítka ve Wordu. Při zobrazení netisknutelných znaků se na místě tabulátoru objeví reprezentující šipka. Rozdíl mezi zobrazenými a nezobrazenými tisknutelnými znaky uvidíte po najetí myší na následující obrázek.

Netisknutelné znaky tabulátor

Nechte si svou práci naformátovat

Vaši bakalářskou / diplomovou práci naformátujeme za Vás dle zadaných požadavků. Ušetřete si čas i nervy. Jedná se o službu vhodnou pro studenty.

Nahrát práci k formátování

Formátování bakalářské / diplomové práce

Kontrola formátování ZDARMA

Jazyková korektura práce

Enter - odřádkování

Asi nejčastější chybné použití je "nasypání kupy enterů" za konec odstavce, když chce uživatel Wordu přejít na další stránku. Stačí si zobrazit netisknutelné znaky (viz začátek návodu) a zobrazí se přesně znaky, které jsou uvedeny na následujícím obrázku. Enterem samozřejmě standardně oddělíme jednotlivé odstavce. Pokud je však více Enterů za sebou, ve většině případů se jedná o chybu. Opět se po najetí myší na následující obrázek zobrazí varianta bez netisknutelných znaků.

Netisknutelné znaky enter

Kotva u obrázku

Jedním z dalších znaků je kotva u obrázku. Jakmile je vložen obrázek do dokumentu, dá se napozicovat na umístění k odstavci. Zobrazí se následně kotva (viz následující obrázek). Pomocí kotvy můžete uchopit obrázek a posunout ho na požadovanou pozici v dokumentu. Na následujícím obrázku si můžete opět vyzkoušet, jak se kotva skryje při vypnutí netisknutelných znaků.

Netisknutelné znaky kotva

Máte tip na další netisknutelné znaky, které jsou zajímavé a nachází se ve Wordu - neváhejte je napsat do diskuze pod článek.

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 2650 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

4

Díky za návod ;)

A jak se toho plevelu zbavím?

Obrázek uživatele Tom

Plevel se vypíná stejně, jako se zapíná. Tedy tím tlačítkem, které je zvýrazněno na prvním obrázku návodu :-)

V odstavci:

Normální mezera vs. Pevná mezera
Normální mezeru standardně používá pomocí mezerníku každý. Slouží k prostému oddělení slov, která na sebe nejsou žádným způsobem vázaná. Pokud si zobrazít netisknutelné znaky, je pevná mezera zobrazena tečkou uprostřed řádku mezi slovy.

Je asi kopírovací chyba (PEVNÁ x NORMÁLNÍ), plus jeden překlep (chybí koncové E ve slově zobrazíte), správné znění má být:

Normální mezeru standardně používá pomocí mezerníku každý. Slouží k prostému oddělení slov, která na sebe nejsou žádným způsobem vázaná. Pokud si zobrazítE netisknutelné znaky, je NORMÁLNÍ mezera zobrazena tečkou uprostřed řádku mezi slovy.