Jak na převod bakalářské práce z Wordu do PDF? | Formatovani-dokumentu.cz

Jak na převod bakalářské práce z Wordu do PDF?

Kdo s produktem Microsoft Word již někdy pracoval, mohl se setkat se situací, kdy se na flashku uloží dokument, který na jiném počítači vypadá o poznání jinak. Situace může vzniknout např. odlišnou verzí Wordu (2003, 2007, 2010 ...). Jistým řešením takového problému je převést Word dokument do formátu PDF. PDF poskytuje maximální možnou přenositelnost, takže je formát vhodný např. pro odevzdání bakalářské / diplomové práce do tiskařské firmy, kde Vám práci svážou. Typicky je požadován formát PDF při vazbě bakalářské/diplomové práce.

Následující návod Vám pomůže s převodem Wordu (verze Microsoft Office 2010) do PDF, stačí postupovat podle uvedených kroků. 

Tip: Pokaždé, když někomu formátujeme práci, zpátky obdrží jako verzi ve Wordu, tak i PDF určené přímo pro tisk.

1) Otevření Word dokumentu

Otevřete si svůj dokument, který chcete převést do PDF. V horní části nabídky klepněte na "Soubor".

převod z Wordu do PDF 01

2) Uložit jako

Zobrazí se Vám nabídka možností, kde stačí vybrat "Uložit jako". Pouhé "Uložit" by nestačilo, protože by dokument zůstal v původním formátu. "Uložit jako" umožní vytvořit nový soubor - tedy požadovaný PDF.

převod z Wordu do PDF 02

3) Výběr formátu PDF

Zobrazí se Vám další nabídka na uložení nového souboru - stačí napsat název práce (např. "mojeBakalarskaPrace.pdf" a vybrat Uložit jako typ: "Formát PDF".

převod z Wordu do PDF 03

4) Uložení PDF souboru

Nezbývá nic jiného, než zkontrolovat, kam se dokument uloží - např. na flashku, do dokumentů nebo na plochu a potvrdit tlačítkem "Uložit".

převod z Wordu do PDF 04

Nechte si práci naformátovat

  • zpracování dle metodických pokynů
  • expresní vyhotovení
  • zpětná vazba nalezených chyb
  • kontrola plagiátů
  • a mnohé další ...

Zjistit více o formátování

5) Zobrazení PDF souboru

Nový soubor v PDF formátu se vám otevře v PDF prohlížeči (Adobe Reader např.). Samozřejmě, pokud jste nechali zaškrtnuté nastavení při ukládání "Po publikování otevřít soubor". Jinak lze nový PDF soubor nalézt na místě, kam jste ho uložili.

převod z Wordu do PDF 05

6) Závěr návodu

A je hotovo - výsledný PDF dokument lze poslat bez obav, že byste přišli o formát. Takovýto postup je vhodný zejména při odevzdávání prací do školních systémů, tisku a svázání závěrečných / bakalářských / diplomových prací, přikládání dokumentů do příloh emaiů atd atd. 

 

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 628 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

17

Díky moc, rada nad zlato.

Přesto,že ve formátu PDF mám několik souborů uložených, zřejmně mi chybí něco ve Wordu. Když totiž zadám Soubor, uložit jako tak v typu souboru neni žádný s PDF. Je tam několik řádek s RTF a pod. ale žádný PDF. Jak mám dáe pokračovat? Děkuji za radu. J.Z.

Obrázek uživatele Hanka

Můžete zaslat Vaši práci na info@formatovani-dokumentu.cz a zpátky Vám přijde vytvořený PDF. Těžko říci, kde může být chyba.

Je třeba to stáhnout a nainstalovat, zde odkaz:
http://www.microsoft.com/cs-CZ/download/details.aspx?id=7

Mám stejný problém, možnost uložení do PDF ve výběru nemám, a odkaz ke stažení je pro Office 2007, bohužel mám 2003 a nemůžu nalézt na těch stránkách. Poradíte?

Obrázek uživatele Martina

Můžete použít program doPDF, který se chová jako virtuální tiskárna: http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/kancelarske_aplikace/.... Stačí ho nainstalovat, práci vytisknout právě přes doPDF a máte PDF hotový.

Díky, skvělé

Moc mi to pomohlo při převodu absolventské práce do pdf, abych ji mohla odevzdat v tiskárně! děkuji :) super návod!!!

Obrázek uživatele Martina

Rádo se stalo ;)

Dobrý den, prosím o radu: snažím se "vytisknout" dokument do .pdf, ale v okamžiku tisku mi to každý křížový odkaz umístí na novou stránku, takže z dokumentu např. o 3 stranách má hned 10 poloprázdných stran textu. Lze to nějak obejít? Takto to trvale změní i dokument uzamčený jako "konečný". Převádím to přes funkci "Tisk" ve wordu, stejný výsledek udělá "Microsoft print to pdf" i "Pdf Factory"

Obrázek uživatele Tom

Upřímně řeknu, že taková věc se moc často nestává. Takže navrhuji začít "vyšetřování" tím, že si zobrazíte netisknutelné znaky. Třeba by to mohlo něco objasnit. Pak se podívat, jaký styl mají křížové odkazy a jestli v něm není něco špatně nastaveno. Typicky v odstavci může být "vložit konec stránky před". Kdyby ani to nepomohlo, tak snad práci zaslat na info@formatovani-dokumentu.cz, abychom se na to mohli mrknout.

Dobrý den,

děkuji za tip, navedlo mě to nakonec k řešení: vkládala jsem ze zvyku konec stránky na začátek nového textu, resp. křížové odkazy odkazovaly na názvy kapitol, přičemž onen konec stránky se vložil na začátek kapitoly a stal se tak zřejmě součástí onoho názvu, takže při automatické aktualizaci polí před tiskem se odstránkovaly i křížové odkazy. Stačilo tedy odstranit původně vložené konce stránek a umístit je vždy na konec textu namísto na začátek toho nového.

Ještě si dovolím přidat tip pro všechny, kdo spěchají: vybrat vše (Ctrl+a) a poté zamknout všechna pole (Ctrl+F11), takže při tisku se dokument vytiskne opravdu tak, jak v tu chvíli vypadá (neplatí to ovšem pro poznámky pod čarou). Následně lze pole opět odblokovat (Shift+F11)

Obrázek uživatele Tom

Díky za tip :-)

Dobrý den,

Word mi při převodu do pdf nezachová přechod v obsahu (tedy pokud najedu na některou položku v obsahu nelze přejít na udanou stranu). U seznamu grafů a příloh s tímto v pdf ale problém nemám. Kde může být, prosím, chyba? Děkuji

Obrázek uživatele Tom

Doporučuji smazat a znovu vygenerovat obsah. Mohou být poničené odkazy obsahu. Typicky toto řešení pomůže.

Funguje, děkuji!