Pomlčka a spojovník | Formatovani-dokumentu.cz

Pomlčka a spojovník

Kdy použít pomlčku a kdy spojovník je relativně jednoduché rozhodnutí. Je potřeba vědět, co který znak znamená, a jak se který znak píše. Důležité je zachovávat v celém textu konzistentní pravidlo. Často stačí v textovém editoru psát text a program MS Word automaticky opraví špatně napsanou pomlčku nebo spojovník podle mezer. Jednoduchým pravidlem, které platí pro většinu případů je: pomlčka se píše s mezerami, spojovník bez mezer

Pomlčka

Jedná se o delší horizontální čáru (–) mezi dvěma slovy z obou stran oddělenou mezerami (n pomlča). Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150 Můžete narazit i na delší pomlčku (m pomlčka), který se píše kombinací kláves levý ALT + 0151 (—).

  • Zvýraznění části textu (Praha  nádraží);

Spojovník

Jedná se o krátkou horizontální čáru (-) mezi dvěma části slova, nebo mezi výčtem rozsahu. Klasický spojovník lze napsat přímo klávesou, která je nečastěji umístěná u pravého Shiftu (tlačítko mezi tečkou a Shiftem na klávesnici).  

  • Oddělení části slov (chcete-li);
  • Rozsah čísel (ročník 89-95);
  • Související slovní spojení (Frýdek-Místek);
  • Na konci řádku pro rozdělení slova (rozdě-lený);


Nechte si svou práci naformátovat

Vaši bakalářskou / diplomovou práci naformátueme za Vás dle zadaných požadavků. Ušetřete si čas i nervy. Jedná se o službu vhodnou pro studenty.

Nahrát práci k formátování

Formátování bakalářkské / diplomové práce

Kontrola formátování ZDARMA

Jazyková korektura práce

Měkká pomlčka

Určitě stojí za to zmínit měkkou pomlčku. Moc často se nepoužívá (není tak známá), ale může se hodit. Při zarovnání textu do bloku se s delšími slovy občas stane, že vzniknou příliš velké mezery mezi slovy. Stačí do slova vložit tuto měkkou pomlčku, která slovo rozdělí, když je to zrovna vhodné. Pokud tedy slovo vyjde na konec řádku, Word ho automaticky rozdělí v místě měkké pomlčky. Pokud naopak nevyjde slovo pro rozdělení, žádná pomlčka nebude vidět. Pro vložení použijte CTRL + "pomlčku" (není to mínus na numerické klávesnici, ale tlačítko poblíž tečky). 

Nechte si zdarma zkontrolovat formátování dříve, než na chyby přijde oponent. Kontrolu formátování už využilo přes 628 lidí.

Kontrola formátování

Zkontrolovat formátování ZDARMA

Komentáře

1

Rozsah čísel jedině pomlčkou 89–92, spojovníkem těžko, když to nic nespojuje.